tukums.info * Alternatīvs informācijas avots Tukuma novadamc=3
   
  Kopš 2006. gada 1. jūnija
tukums.info * Alternatīvs informācijas avots Tukuma novadam

 

 

Elizabete, Betija, Liza, Līza
Svētdiena, 2017. gada 19. novembris.

 

Žagata.

::Lasāmgabali::

Valdis Lācis  30. decembris. 2007  4 piebildes

Pēdējā laikā bieži tiek runāts par to lai nepieradina meža dzīvniekus un putnus. Tā ir jo ne vienmēr dzīvniekus, vai putnus spēj atgriezties savā vidē. Bet ko darīt ja apstākļi spiež? Citas iespējas nav. Nu tā gadījās man. Tas bija divus gadus atpakaļ pavasarī. Ievēroju, ka manas lauku mājas tuvumā ābeļdārzā žagatu pāris lielā steigā ligzdu taisa. Ligzdu uzbūvēja ābelē, tad bija tāds kā klusuma brīdis, bet tad jau dzirdēju, ka žagatām ir mazuļi, tie trokšņoja un prasīja ēst. Cik sapratu, tad žagatu pāris nespēja viņiem gādāt ēdienu. Kādu rītu dārzā bija drausmīgs troksnis. Turpat zem ābeles skaļi bļāva vēl puspliks ar spalvu neapaudzis žagatu mazulis. Paaicināju jaunāko meitu lai palīdz nelaimīgo putnēnu iemitināt atpakaļ ligzdā. Ar lielām grūtībām tas izdevās izdarīt, bet otrā dienā man bija liels pārsteigums nelaimīgais putnēns atkal atradās zemē zem ābeles, un mežonīgi kliedza. Sapratu, ka putnēns ir izsalcis. Sameklēju un salasīju sliekas. Sākumā nabadziņš nevēra vaļā knābi, tad es palīdzēju. Kā dabūju knābī pirmo slieku, tad sākās, nespēju lasīt sliekas, putnēns bija krietni izsalcis. Uzreiz arī nokristīju viņu par Pēteri. Tā nu visa mana lielā ģimene pieslēdzās lai Pēteri pabarotu. Tika izrakņāts gan dārzs, gan pagalms. Pēterim taču sliekas vajag.
Pirms Jāņiem redzēju, ka žagatu pāris izveda sešus putnēnus, tā tad mans Pēteris būtu septītais. Nesapratu kāpēc viņu izmeta no ligzdas? Mans Pēteris arī bija izveidojies par lielu, skaistu žagatu, ar baltu priekšautiņu priekšā, nu īsts skaistulis. Un arī sāka lidot. Kādu rītu es pa dārzu našķējos ar ķiršiem pēkšņi man kaut kas uzkrīt uz pleca-Pēteris klāt. Stipri mani nobaidīja. Pa nakti mēs viņu turējām telpā kur notika remonts. Gulēšanas iekārtoju viņam kastītē ligzdu, bet tā viņam īpaši nepatika. Naktī galēt viņam patika uz aizkaru stangas, bet kad kļuva gaišs Pēteris savā mītnē sacēla tādu troksni, ka reiz man pat likās, ka tur ir vesels bars ar putniem. Par savu audžuvecāku Pēteris uzskatīja mani, jo viņš centās vienmēr turēties manā tuvumā, vai sēdēt uz pleca, savu galviņu pieglaust manam vaigam.
Bet Pēterim vismīļākā vieta bija viesistaba. Tur viņš bija iekārtojies lielajā gumijkokā, kurš bija brangi paaudzis. Bet no viesistabas viņu dzina ārā saimniece, un cik sapratu viņš saimnieci šausmīgi neieredzēja un centās padarīt kādu blēņu, vai viņai ieknābt rokās.
Tā nu pienāca 4.augusts,bija mana dzimšanas diena, viesistabā tika uzklāts galds, bet Pēteris arī neiztrūkstoši arī bija viesistabā, sēdēja gumijkokā. Visus garšīgos ēdienus Pēteris jau bija nogaršojis. Pat kūku, kūkā kā knāba tā putna galviņa pazuda kūkas krēmā. Pēkšņi man uzradās vēl viens viesis, viņš par Pētera esamību nezināja. Saimniece nosēdināja brīvajā vietā, tieši pie gumijkoka, kurā sēdēja un snauduļoja žagatēns. Viesis pēkšņi ievēroja žagatēnu un teica kas Tev uzdāvināja tik skaistu putna izbāzeni. Nespēju neko paskaidrot, jo viesis jau sniedzās un mēģināja putnu apskatīt. Bet Pēteris tādu cilvēku necieta un manam viesim ieknāba, tas nelaimīgi skaļi iebļāvās, „bet viņš taču dzīvs!!!” Viņš bija drausmīgi izbijies, seja sasārtusi, bet rokas trīcēja. Nu ja a dzīvs es atbildēju :vai tad viņam bija jābūt beigtam..
Pēc tam kā jau jubilejā, iedzēršana. Mans viesis jau brangi bija iereibis, ielēja tasītē saldu liķieri un sāka to dāvāt manam Pēterim. Domāju , ka Pēteris no alhahola atteiksies, bet še tev, nekā. Tīri brangi viņš iedzēra stipro liķieri. Ievēroju, ka putnam acis kļūst blāvas un nestabila gaita. Pēteris bija piedzēries, mēģināja lidot. Lidoja uz krāsni, bet uz krāsns augšas nu nekādi nevarēja trāpīt. Noliku nabagu, lai guļ gumijkokā.Tā nu viņš gulēja vairāk nekā diennakti. Domāju, ka nabadziņš nomirs, bet paldies dievam izdzīvoja. Bet no tās reizes viņš alhaholam bija niknākais ienaidnieks, ja saoda no kāda alhahola smaku knābāja to kā negudrs un ļoti sāpīgi, reizēm līdz asinīm. Tā nu dzīvojām tālāk, bet ar vien lielāks skandāls Pēterim brieda ar saimnieci. Saimniece nekādi nevarēja samierināties, ka Pēteris uzturas viesistabā, un to ārā, bet arī viņš iespītējās un ārā neiet, tad viņa paķēra slotu un ar to sāka slānīt nelaimīgo Pēteri. Arī no slotas Pēteris nenobijās, bet te viņa kaut kā kļūmīgi uzsita žagatēnam un trāpija pa spārnu. Nabaga putns šausmīgi kliedza, es arī nevarēja pārdzīvot šo trako kliegšanu. Tad ievēroju, ka vienu spārnu putns velk pa zemi-salauzts. Sakārtojām un iemitinājām vecajā vietā-remontējamā istabā. Pēc tam žagatēnam palika stipri nopietni, palidot nevarēja vairāk pa mēnesi. Oktobrī kad ziema jau bija tuvu Pēteris sāka lidot. Tad palika tāds kā jautrāks, bet viesistabā vairs negāja iekšā. Praktiski visu laiku dzīvoja pa lauku, tik reizēm ieskrēja virtuvē un izlūdzās man kādu garšīgu kumāsiņu. Dzīvot arī Pēteris pārgāja pie vistām, man viņš galvenokārt ēda kopā ar vistām. Tā nu dzīvojām. Pēteris virtuvē iegriezās arvien retāk. Vairāk viņam patika dzīvot kūtī pie vistām, un pa dienu, viņš visu laiku pavadīja dārzā. Tā pienāca ziema arī tad viņš bija kūtī, bet pa dienu viņam patikās palidot un apsekot ābeļdārzu. Tā pienāca marta mēnesis. Kādu rītu Pēteris ieskrēja virtuvē un izlūdzās man desas gabaliņu, sevišķi viņam garšoja „Brokastu desa”. Tā paķēris desa šķēli izgāja pagalmā, bet pēc brīža jau atkal lauzās virtuvē un izlūdzās jaunu desas šķēli. Tā vēl vairākas reizes biju nesapratnē, gāju skatīties. Mans pārsteigums bija liels, ka pagalmā zem vecās automašīnas es ieraudzīju vēl vienu žagatu. Tā cītīgi tiesāja desas šķēles. Pēteris bija atradis draudzeni. Tā vēl kādas divas nedēļas Pēteris nāca virtuvē un lūdza ēdienu, bet tad viņš nozuda. Tad atradu, ka Pēteris būvē sev ligzdu kādus 50m no mājas. Tā bija pēdējā reize kad viņš man uzlaidās uz pleca. Tad viņš rokās vairs nedevās, bet no cilvēkiem arī īpaši nebaidījās. Šad u tad izstaigāja kūti, bet mūsu draudzība bija beigusies…

 

Komentāri (4):

1. ulla

12/30/2007 23:48:09

Ļoti jauks un sirsnīgs gabaliņš!

2. vika

1/1/2008 13:10:34

tiešām jauki

3. Medmāsiņa

1/3/2008 14:34:52

Nja! Atminos reiz gadījumu kā piedzirdīju kaimiņienes gaili

4. vot

1/3/2008 18:07:50

vot pastāsti par to gaili
Kā tevi sauc?
Ko teiksi?  
Ievadi pirmās četras zīmes no teksta: cauevc
 

Smaidiņu apzīmējumi!

:) :( ;) 8) :D :b >D :\ >: :rolleyes :evil
 
:| :O :x :I :8o 0] :smokin :hat :rollin :lol :fuck
NEVARI ATRAST?
STATISTIKA

Patreiz portālā 2097 raksti,  131 neapstiprināti.
Raksti šodien: 0
Raksti vakar: 0
Raksti aizvakar: 0
Raksti pagājušomēnes: 0

Sludinājumi šodien: 0
Sludinājumi vakar: 0


A

 

@
***

 


Arhīvs | Administrācija | Lietošanas noteikumi | |
  
© 2006  tukums.info
 Visa informācija kas šeit publicēta ir publicētāja vai TUKUMS.info administrācijas īpašums.
Par publicētāja rakstīto tekstu vai foto materiālu TUKUMS.info atbildību nenes.
Izstrādāts un uzturēts SIA "DEMO.LV"